Firmamız, 1963 yılında Ankara’da tarım alet ve makineleri alım – satımını gerçekleştiren Hacı N. Kutlucan tarafından kurulmuştur. Şirketimiz 1992 yılında kurumsallaşmış ve Kutlucan Biçerdöver ve Traktör San. Tic. Ltd. Şti. olarak ticari hayatına devam etmiştir. Genel müdürlük görevini Nevzat Kutlucan’ın üstlendiği şirketimiz, 1993 – 2005 yılları arasında Türkiye pazarında biçerdöver satış rakamlarıyla en üst sıralarda yer almıştır. 2004 yılında Ankara’da bulunan İstanbul Caddesi’ne taşınan şirketimiz, 2005 yılında başta mısır tablaları olmak üzere biçerdöver tablası üretiminde dünya lideri olan Alman GERINGHOFF şirketi ile distribütörlük anlaşması imzalamıştır. 2006 yılında yüksek kalite standartlarına ve güncel teknolojik donanımlara sahip FENDT traktörlerinin Türkiye genel distribütörlüğünü alan şirketimiz, 2008 yılında ise toprak işleme, ilaçlama, gübreleme ve ekim makineleri üretiminde dünya lideri olan Alman AMAZONE şirketi ile distribütörlük anlaşması imzalamıştır. 

2016 yılı itibariyle şirketimiz Fendt traktörlerinin yanı sıra Fendt hasat makinelerinin de satışını gerçekleştirmektedir. Fendt bünyesinde bulunan biçerdöverler, balya makineleri ve kendi yürür silaj biçerleri de şirketimiz tarafından Türk çiftçisinin hizmetine sunulmaktadır.

Şirketimiz son olarak 2023 Temmuz ayında Finlandiya’nın dünya markası Valtra ile anlaşma imzalayarak, Türk çiftçisine sunduğu marka çeşitliliği ve geniş ürün seçenekleri ile yoluna devam etmektedir.

Kutlucan olarak dört farklı markanın Türkiye genel distribütörlüğünü, 2021 yılında geçiş yaptığımız merkez lokasyonumuz Gölbaşı'nda yürütmekteyiz. Türkiye genelinde altı şubesi bulunan şirketimizin misyonu, dünyanın en modern tarım teknolojilerini bünyesinde barındıran markalar ile iş birliği içinde olarak, bunların Türk tarımına sağlayacağı avantajları tanıtmak ve Türk çiftçisinin hizmetine sunmaktır.